Ozonowanie – co musisz o nim wiedzieć?

ozonowaniePandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na nasze funkcjonowanie. Sprawiła między innymi, że zaczęliśmy zwracać większą uwagę na konieczność dezynfekowania czy to rąk, czy pomieszczeń. Jedną ze skutecznych metod dezynfekcji przestrzeni jest ozonowanie.

Co to jest ozonowanie?

Ozonowanie to sposób odkażania pomieszczeń, który nie wymaga stosowania chemii, dzięki czemu jest ekologiczny. Ozon, który jest trójatomową odmianą tlenu, dzięki swoim silnie utleniającym właściwościom unicestwia mikroorganizmy, czyli wirusy, w tym koronawirusa 2019-nCoV, bakterie i grzyby. Zabieg ozonowania usuwa również nieprzyjemne zapachy oraz wziewne i kontaktowe alergeny, dzięki reagowaniu ozonu z lotnymi cząsteczkami i eliminowaniu ich. Radzi sobie również z zarodnikami pleśni. Tę metodę można stosować nie tylko w pomieszczeniach, ale również w samochodach. Bardzo dobrze sprawdzi się w odgrzybianiu klimatyzacji. Ponadto ozonowanie działa również na owady, zarówno latające, jak i biegające, czy skaczące.

Jak ozonowanie działa na wirusy i inne drobnoustroje?

Do ozonowania potrzebny jest ozonator, czyli generator ozonu. Jego zadaniem jest wytworzenie dużego stężenia ozonu w pomieszczeniu, dzięki któremu ozon staje się skuteczny. Ozon utlenia ściany komórkowe mikroorganizmów, tym samym je niszcząc. Jednocześnie nie jest on niebezpieczny dla środowiska, ponieważ naturalnie występuje w środowisku, a po wszystkim rozkłada się do czystego tlenu. Dzięki swojej gazowej formie ozon dociera w każdy kąt dezynfekowanej przestrzeni.

Jak bezpiecznie ozonować?

Najlepiej wynająć specjalistów, ponieważ wdychany przez długi czas ozon w tak dużym stężeniu jest toksyczny dla człowieka. Z tego powodu nie należy przebywać w ozonowanym pomieszczeniu. Osoby, które wykonują proces ozonowania, posiadają specjalne maski. Po zakończeniu ozonowania należy odczekać około dwóch godzin przed wejściem do pomieszczenia. Po tym czasie ozon zaczyna rozkładać się do czystego tlenu. Należy również pamiętać o wywietrzeniu pomieszczenia po skończonym ozonowaniu.

Czytaj więcej o ozonowaniu pomieszczeń. A może Ty chcesz zostać naszym przyjacielem?