Polska

Żegiestów-Zdrój

SZCZEGÓŁOWE WSKAZANIA LECZNICZE DLA DOROSŁYCH
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Choroby dróg żółciowych. Przewlekłe zapalenie trzustki. Choroby wątroby. Przewlekłe zapalenie wątroby. Zaburzenia czynnościowe pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Zaburzenia czynności wątroby po przebytym zapaleniu wirusowym. Kamica dróg moczowych. Stany po operacjach. Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek i dróg moczowych.

INFORMACJE O MIEJSCOWOŚCI
Żegiestów-Zdrój jest częścią wsi Żegiestów, położonej na prawym brzegu Popradu, na stromych zboczach Pasma Jaworzyny, w najwęższym miejscu przełomu rzeki. Poprad będący na tym odcinku granicą państwową ze Słowacją tworzy malownicze zakola, a okolica odznacza się niezwykłą urodą krajobrazu.


Wieś Żegiestów została założona w 1575 r. przez Hawryłę Juranka i była pierwotnie zamieszkała przez ludność rusko-wołoską (Łemków). Niepotwierdzone wiadomości mówią o wykorzystywaniu miejscowych źródeł do celów leczniczych już w XVIII w. W 1846 r. odkryto źródło lecznicze i zbudowano zakład zdrojowy. W XIX w. badania balneologiczne przeprowadzał tu m.in. uznany za „ojca balneologii polskiej” prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Józef Dietl.
Do II wojny światowej uzdrowisko pozostawało w rękach prywatnych. W latach 1924-29 wybudowano nowoczesne uzdrowisko w dzisiejszym miejscu.
W czasie II wojny światowej Żegiestów był jednym z ośrodków kurierskich organizujących przerzuty na Węgry. Wojna nie zniszczyła uzdrowiska, które do dziś rozwija i doskonali swą funkcję.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE MIEJSCOWOŚCI
Dawna cerkiew (obecnie kościół). Budowla z początku XX w.

Categories: Polska

Comments are closed.