SZCZEGÓŁOWE WSKAZANIA LECZNICZE DLA DOROSŁYCH I DZIECI
Dychawica oskrzelowa zewnątrz- i wewnątrzpochodna, mieszana. Dychawica z rozedmą płuc i/lub zespołem przewlekłego serca płucnego.
Uwaga! Leczenie dzieci i młodzieży tylko pod opieką osoby dorosłej.

INFORMACJE O MIEJSCOWOŚCI
Wieliczka leży na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Wielickiego, w odległości ok. 15 km. na pd.-wsch. od Krakowa. Stare centrum miasta znajduje się w obniżeniu otoczonym pagórkami zajmowanymi obecnie stopniowo przez nową zabudowę.
Powstanie i rozwój miasta od początku były związane z eksploatacją miejscowych złóż soli kamiennej. Już w XI w. istniała tu osada o nazwie Magnum Sal (Wielka Sól). W 1290 r. lokowano tu miasto na prawie średzkim rozszerzonym w 1338 r. o prawa wzorowane na Krakowie.


W średniowieczu Wieliczka była jednym z najważniejszych miast górniczych Polski i Europy. Kopalnie soli (żupy) były zawsze własnością królewską i przynosiły pokaźne dochody, pod koniec XIV w. stanowiąc 1/3 wszystkich dochodów królewskich.
Rozwój i bogacenie się miasta przerwali Szwedzi paląc je w 1657 r. dalszy upadek spowodował wielki pożar w 1704 r. Ponowny rozkwit miasta przypada na przeł. XVIII i XIX w. W 1838 r. wybudowano zakład kąpieli solankowych co stało się początkiem uzdrowiskowej funkcji miasta. Właściwy rozwój tej funkcji nastąpił jednak od 1964 r. kiedy to w komorach kopalni soli otworzono pierwsze w świecie podziemne sanatorium alergologiczne (ob. Szpital Uzdrowiskowy Kinga 1).
Obecnie Wieliczka jest miastem masowo odwiedzanym przez turystów. Sprzyja temu dobre połączenie kolejowe z Krakowem. Głównym celem turystycznym są podziemia kopalni soli.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE MIEJSCOWOŚCI
Baszta gotycka. Jedna z dawnych 11 baszt w średniowiecznych murach obronnych, niegdyś siedziba kapelana żupnego, a okresowo więzienie.
Kopalnia soli. Atrakcja turystyczna rangi światowej, zabytek kultury materialnej figurujący na liście Dziedzictwa Światowego ONZ, najstarszy zakład produkcyjny w Polsce (pracuje od końca XII w) oraz jeden z najstarszych w świecie Labirynt komór, wyrobisk i korytarzy o łącznej długości ponad 300 km obejmujący 9 poziomów pomiędzy 64 a 342 m poniżej powierzchni terenu. Do zwiedzania udostępniono 3 poziomy, zjazd Szybem Daniłowicza. W poziomie 60-100 m wykute w soli kaplice św. Antoniego, Św. Krzyża i bł. Kingi a także liczne sale słone jeziora komory (np. Staszica). Część komór wykorzystywana do celów leczniczych jest podstawą uzdrowiskowej funkcji miasta.
Kościół św. Klemensa. Klasycystyczny z 1805 r., barokowa kaplica Morsztynów z poprzedniego zniszczonego przez tąpnięcie kościoła późnobarokowa dzwonnica.
Kościół św. Sebastiana. Cenny zabytek drewnianego (modrzew) budownictwa ludowego z XVI w. wewnątrz m.in. polichromia W. Tetmajera.
Muzeum Żup Krakowskich. Mieści się w najstarszej części kopalni soli w 14 zabytkowych komorach poeksploatacyjnych. Zbiory z zakresu geologii przyrodoznawstwa historii techniki górniczej, historii miasta Wieliczki i samej kopalni.

TAGI: hotel Wieliczka, tanie noclegi Wieliczka, noclegi Wieliczka, restauracja Wieliczka

Categories: Polska

Comments are closed.