Polska

Szczawno-Zdrój

LECZNICZE PRODUKTY UZDROWISKOWE
Wody lecznicze: Dąbrówka i Mieszko. Woda stołowa Anka.

SZCZEGÓŁOWE WSKAZANIA LECZNICZE DLA DOROSŁYCH
Dychawica oskrzelowa zewnątrz- i wewnątrzpochodna. Dychawica oskrzelowa mieszana. Dychawica oskrzelowa z rozedmą i/lub z zespołem przewlekłego serca płucnego. Przewlekły nieżyt oskrzeli. Przewlekły nieżyt oskrzeli ze współistniejącą rozedmą i/lub zespołem przewlekłego serca płucnego. Rozedmy płuc ze współistniejącym zespołem przewlekłego serca płucnego i/lub przewlekłym nieżytem oskrzeli. Rozstrzenie oskrzeli. Zwłóknienie płuc z zespołem serca płucnego. Stany po przewlekłym zapaleniu płuc. Stany po resekcji tkanki płucnej. Alergiczny nieżyt górnych dróg oddechowych. Przewlekłe zapalenie zatok. Rozedmy płuc. Pylica płuc.

SZCZEGÓŁOWE WSKAZANIA LECZNICZE DLA DZIECI
Astma oskrzelowa. Alergiczny nieżyt nosa, zatok i spojówek. Stany po kwasochłonnym zapaleniu płuc.

INFORMACJE O MIEJSCOWOŚCI
Szczawno-Zdrój leży pomiędzy Górami Wałbrzyskimi a wzniesieniami Pogórza Wałbrzyskiego, w bliskim sąsiedztwie przemysłowego Wałbrzycha, z którym dzięki wspólnej komunikacji miejskiej tworzy zwarty organizm.
Jest jednym z największych uzdrowisk kąpielowych na Dolnym Śląsku. Źródła mineralne znane były tu i wykorzystywane od kilku stuleci, ale ich właściwości lecznicze zbadano i opisano po raz pierwszy dopiero w 1601 r. W 1815 r. zbudowano tu pierwsze sanatorium co było początkiem intensywnego rozwoju uzdrowiska. W XIX w. licznymi gośćmi uzdrowiska byli Polacy.
Prawa miejskie uzyskało Szczawno w 1945 r. Od 1966 r. odbywają się tu co roku Festiwale Muzyczne im. H. Wieniawskiego. W Szczawnie urodził się w 1862 r. (w ob. szpitalu uzdrowiskowym Korona Piastowska) laureat literackiej nagrody Nobla – Gerhart Hauptmann.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE MIEJSCOWOŚCI
Dawny Dom Zdrojowy. Klasycystyczny budynek z 1900 r. (ul. Pocztowa 9).
Dawny Hotel Grand. Zbudowany w 1910 r, ob. szpital uzdrowiskowy Dom Zdrojowy.
Dworzysko (d. Dwór Ida). Położona 1 km na zach. od Parku Szwedzkiego d. gospoda z 1845 r. w stylu szwajcarskim; w okresie zaborów miejsce spotkań Polaków, ob. m.in. kawiarnia „U Babinicza” o wystroju jeździeckim.
Hala Spacerowa. Budowla z 1894 r.

Categories: Polska

Comments are closed.