Polska

Świnoujście

SZCZEGÓŁOWE WSKAZANIA LECZNICZE DLA DOROSŁYCH
Choroba niedokrwienna serca. Stany po zawale serca. Nadciśnienie tętnicze w I i II okresie. Zmiany zwyrodnieniowe mięśnia sercowego. Zarostowe stwardnienie tętnicze i zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic. Choroba Raynauda. Dychawica oskrzelowa zewnątrz- i wewnątrzpochodna, mieszana. Dychawica oskrzelowa z rozedmą i/lub zespołem serca płucnego. Przewlekły nieżyt oskrzeli. Przewlekły nieżyt oskrzeli ze współistniejącą rozedmą i/lub zespołem przewlekłego serca płucnego. Rozedma płuc ze współistniejącym zespołem serca płucnego i/lub przewlekłym nieżytem oskrzeli. Zwłóknienie płuc. Stany po przewlekłych zapaleniach płuc. Stany po resekcji tkanki płucnej. Nadczynność tarczycy. Stany po operacjach tarczycy. Niedoczynność tarczycy. Stany po zapaleniu tarczycy. Akromegalia. Zespół Cushinga po całkowitym lub częściowym usunięciu nadnerczy. Niedoczynność przytarczyc. Choroby alergiczne skóry. Zaburzenia w rogowaceniu. Schorzenia łojotokowe. Zmiany w układzie krwiotwórczym spowodowane ostrymi i przewlekłymi zatruciami promieniowaniem jonizującym, związkami methemoglobinotwórczymi, rozpuzzczalnikami organicznymi. Zmiany w układzie kostnym związane z uciążliwą pracą. Zespoły przeciążeniowe. Choroba wibracyjna. Pylica płuc.
PLACÓWKI LECZNICZE PP UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE
Dyrekcja — Nowowiejskiego 2
Biuro Usług — Gierczak 1
Naczelny Lekarz Uzdrowiska — Powstańców Śl. 1

Szpitale Uzdrowiskowe:
Adam — Gierczak 2
Bursztyn — Żeromskiego 9
Ewa — Giercząk 2
Swarożyc Gierczak 1
Światowid — Kasprowicza 12
Warta — Wojska Polskiego 98
Wielkopolanka — Kruczkowskiego 1

Sanatoria:
Admirał I — Żeromskiego 13
Admirał II (Ośr. Rehabilitacji Zawodowej) — Żeromskiego 12
Energoprojekt — Kasprowicza 7
Jaś — Konopnickiej 19
Korab — Żeromskiego 3
Koral – Żeromskiego 10
Limba – Orkana 6
Nimfa – Orkana 5
Posejdon – Kasprowicza 15
Tryton – Żeromskiego 11
Wodnik – Matejki 20
Zakład Przyrodoleczniczy Rusałka (zespół) – Powstańców Śl. 4
Przychodnia Uzdrowiskowa Trzygłów – Powstańców Śl. 1
Ambulatorium Uzdrowiskowe – Powstańców Śl. 1

Świnoujście

Świnoujście

INFORMACJE O MIEJSCOWOŚCI
Świnoujście jest miastem portowym położonym na wschodnim krańcu wyspy Uznam i na zachodnim wyspy Wolin,u ujścia odnogi odrzańskiej – Świny – do Bałtyku, w bezpośredniej bliskości granicy z Niemcami. W części uznamskiej znajduje się centrum handlowo-administracyjne i uzdrowisko, a także przystań „białej floty”. Część wolińska obejmuje główne partie portu, stocznię, dworce – kolejowy i autobusowy, przystań promów morskich, a także rozbudowujący się duży port gospodarczy Świnoport IV. Obie części miasta łączy komunikacja promowa. Do Świnoujścia należy też kilka byłych wsi położonych głównie na wyspie Wolin, w odległości kilku kilometrów od centrum.
Tereny obecnego miasta wchodziły w IX-X w. w skład plemiennego państwa Wolinian,
które Mieszko I przyłączył do Polski. Były tu dwa grody zamieszkałe przez rybaków i przewoźników, którzy obsługiwali kupców wędrujących szlakiem nadmorskim.
W 1630 r. tereny u ujścia Odry zajęli Szwedzi, a w 1720 r. Prusacy.

Świnoujście

Świnoujście

W 1765 r. Świnoujście otrzymało prawa miejskie licząc wówczas ok. 2 500 mieszkańców. W 1913 r. pełniło już funkcję uzdrowiska. W oparciu o zasoby solanki (pierwszy odwiert w 1885 r.) i borowiny zbudowano zakład przyrodoleczniczy co zadecydowało o dalszym rozwoju funkcji uzdrowiskowej miasta. W 1939 r. Świnoujście było już modnym uzdrowiskiem europejskim. Wśród ówczesnych kuracjuszy warto odnotować Feliksa Nowowiejskiego, który skomponował tu operę „Legenda Bałtyku” czy Magdalenę Samozwaniec opisującą wydarzenia w uzdrowisku.
Podczas II wojny światowej miasto zostało znacznie zniszczone. W 1945 r. powróciło w granice Polski. Po odbudowie miasta i portu w 1959 r. reaktywowano działalność uzdrowiska (z dniem 1 lipca 1959 r. powołano Państwowe Przedsiębiorstwo „Uzdrowisko Świnoujście”). Obecnie Świnoujście tworzy wraz ze Szczecinem jeden z najważniejszych zespołów portowych Bałtyku. W latach 1972-84 przejściowo w obrębie Świnoujścia znajdowało się sąsiednie uzdrowisko i kąpielisko Międzyzdroje.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE MIEJSCOWOŚCI
Amfiteatr – Około 2 000 miejsc, w sezonie letnim miejsce różnych przedstawień.
Cisy „Korsarze” – Wspaniałe okazy dwupienne o wys. ok. 7 m i obwodzie ok. 60 cm.
Forty – Przy porcie, przylegają do Jacht—Klubu „Cztery Wiatry”. Forty III i IV znajdują się po zach. a I i II po wsch. stronie Świny. Zbudowane w poł. XVIII w., obecnie w ruinie.
Kościół Chrystusa Króla – Gotycki, przebudowany w latach 1788-92. W 1881 r. dobudowano wieżę, która do dziś dominuje nad miastem.
Kościół NMP Stella Maris (Gwiazdy Morza) – Neogotycki z XIX w., zwany niegdyś „polskim” gdyż większość katolickich parafian stanowili Polacy; we wnętrzu witraż ze św. Kazimierzem i św. Wojciechem.
Muzeum Rybołówstwa Morskiego – M.in. stała ekspozycja fauny mórz i oceanów, narzędzia rybackie, akwarium morskie, Izba Pamięci Narodowej.
Stawa „Młyny” – Charakterystyczny obiekt przypominający wiatrak, urządzenie nawigacyjne na jednym z falochronów u ujścia Świny.

TAGI: Świnoujście hotel, apartamenty Świnoujście, rehabilitacja Świnoujście

Categories: Polska

Comments are closed.