Polska

Rymanów-Zdrój

SZCZEGÓŁOWE WSKAZANIA LECZNICZE DLA DOROSŁYCH
Dychawica oskrzelowa zewnątrzpochodna. Dychawica oskrzelowa z rozedmą i/łub zespołem przewlekłego serca płucnego. Przewlekły nieżyt oskrzeli. Spastyczny nieżyt oskrzeli. Zwłóknienie płuc. Pylica płuc. Rozedma płuc.

SZCZEGÓŁOWE WSKAZANIA LECZNICZE DLA DZIECI
Przewlekły, nieżyt górnych dróg oddechowych. Przewlekły nieżyt oskrzeli. Zapalenie zatok. Spastyczne zapalenie oskrzeli. Stany po zapaleniach płuc. Stany po zapaleniu nieswoistym opłucnej. Rozstrzenie oskrzeli. Mucoviscidosis płuc. Marskość płuc. Stany po operacjach płuc. Astma oskrzelowa. Alergiczny nieżyt nosa, zatok i spojówek. Stany po ostrych kłębuszkowych i odmiedniczkowych zapaleniach nerek. Zespół nerczycowy. Kamica nerkowa i dróg moczowych. Stany po operacjach dróg moczowych.

INFORMACJE O MIEJSCOWOŚCI
Uzdrowisko Rymanów-Zdrój leży na terenie Wsi Posada Górna i Deszno wśród Wzgórz Rymanowskich na styku Beskidu Niskiego i obniżenia Dołów Jasielsko-Sanockich, nad potokiem Tabor i jego dopływem Czarnym Potokiem, o 4 km na pd. od miasta Rymanów. Wzgórza otaczające uzdrowisko porasta będący pozostałością pierwotnej puszczy karpackiej gęsty las wysokopienny. Dzięki temu posiada ono podobny do Iwonicza-Zdroju korzystny mikroklimat.
Założycielami uzdrowiska byli Anna i Stanisław Potoccy (właściciele Rymanowa), którzy przy pomocy chemika Tytusa Sławka dokonali w 1876 r. odkrycia wartościowych źródeł wód mineralnych. Dość szybko przystąpiono do budowy pensjonatów, a nowe uzdrowisko wkrótce zaczęło zaznawać sławy. W 1882 r. zostało ono odznaczone srebrnym medalem na wystawie przyrodoleczniczej w Krakowie.
W 1885 r. powstała w uzdrowisku pierwsza kolonia dziecięca. Zaczęli je też odwiedzać znani artyści (np. S. Wyspiański czy kompozytor L. Różycki).
W wyniku pożarów w latach 1911 i 1913 oraz działań wojennych I wojny światowej uzdrowisko uległo częściowemu zniszczeniu. Odbudowane w okresie międzywojennym uległo ponownej dewastacji w czasie II wojny światowej.
Po wojnie przystąpiono niezwłocznie do odbudowy i modernizacji uzdrowiska, pierwsi powojenni kuracjusze pojawili się w 1950 r. Specjalizując się w leczeniu dzieci uzdrowisko wprowadziło od 1965 r. także leczenie dorosłych.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE MIEJSCOWOŚCI
Góra Zamczysko. Na szczycie ruiny zamku z XIV w.
Kościół neogotycki. Z 1926 r., wystrój współczesny.
Obelisk Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Categories: Polska

Comments are closed.