SZCZEGÓŁOWE WSKAZANIA LECZNICZE DLA DOROSŁYCH
Stany po operacjach serca i naczyń krwionośnych. Choroba niedokrwienna serca. Stany po zawale serca. Nadciśnienie tętnicze w I i II okresie. Przewlekły nieżyt oskrzeli z rozedmą i/lub zespołem przewlekłego serca płucnego. Rozedma płuc ze współistniejącym zespołem przewlekłego serca płucnego i/lub przewlekłym nieżytem oskrzeli. Zwłóknienie płuc. Stany po przewlekłych zapaleniach płuc. Stany po resekcji tkanki płucnej.

SZCZEGÓŁOWE WSKAZANIA LECZNICZE DLA DZIECI
Astma oskrzelowa. Schorzenia alergiczne nosa, zatok i spojówek. Stany po kwasochłonnym zapaleniu płuc. Układowe choroby tkanki łącznej. Cukrzyca świeżo wykryta. Cukrzyca niezupełnie wyrównana. Cukrzyca z powikłaniami.
Uwaga! Dzieci w wieku 2-6 lat z chorobami górnych dróg oddechowych leczone są pod opieką matek.

INFORMACJE O MIEJSCOWOŚCI
Rabka leży na pn. stokach Gorców, u Ujścia rzek Poniczanki i Słonki do Raby. Prawa miejskie uzyskała w 1364 r. W XVI w. znana była z warzelni soli. W 1858 r. założona tu przez prof. Józefa Dietla Komisja Balneologiczna Towarzystwa Naukowego Krakowskiego dokonała szczegółowych badań miejscowych wód mineralnych, czego wynikiem była postępująca kariera Rabki jako uzdrowiska. Od początku była ona przede wszystkim uzdrowiskiem dziecięcym, osiągając sławę międzynarodową już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Po II wojnie światowej, zwłaszcza w latach 60-tych oraz po 1980 r. nastąpiło dalsze unowocześnianie uzdrowiska i osiągnięcie przez nie bardzo wysokiego standardu. Bez przesady można nazwać obecnie Rabkę stolicą lecznictwa dziecięcego w Polsce.
Miejscowość nie posiada zagrożeń przemysłowych i jest także ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym.
Od 1976 r. odbywają się tu corocznie sympozja lekarzy-specjalistów z krajów Europy wschodniej. Poza tym Rabka jest również ważnym ośrodkiem szkolenia lekarzy.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE MIEJSCOWOŚCI
Kościółek modrzewiowy. Patrz Muzeum im. W. Orkana.
Kościół św. Marii Magdaleny. Neogotycki z lat 1902-08; dzwony z XVI i XVII w.
Muzeum im. W. Orkana. Założone w 1934 r. muzeum regionalne z największą w Polsce kolekcją świątków ludowych (ponad 300 szt.). Mieści się w d. kościółku modrzewiowym z pocz. XVII w., przebudowanym w 1744 r., z zachowanymi elementami wystroju (wybitny przykład ludowej architektury sakralnej).
Park Zdrojowy.
Sosna – pomnik przyrody. Przy ul. Orkana.
Zabytkowe drzewa. Przy kosciołku-muzeum gł. lipy.

TAGI: domki noclegi tanio rabka zdrój, noclegi w domkach rabka zdrój, domki letniskowe do wynajęcia rabka zdrój, apartamenty do wynajęcia rabka zdrój

Categories: Polska

Comments are closed.