Polska

Połczyn Zdrój

SZCZEGÓŁOWE WSKAZANIA LECZNICZE DLA DOROSŁYCH
Reumatoidalne zapalenie stwów. Zespoły pokrewne rzs i zzsk. Choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa. Dna moczanowa. Stany pourazowe kości i stawów. Stany po oparzeniach. Stany po złamaniach kręgosłupa. Pourazowa martwica kości i mięśni. Wrodzone wady narządu ruchu. Nerwobóle. Zapalenia nerwów, splotów i korzeni nerwowych. Zespół rwy ramiennej i kulszowej. Stany po zapaleniu wielonerwowym na tle zatruć zewnątrz- i wewnątrzpochodnych. Stany po urazach nerwów obwodowych i splotów nerwowych. Stany po urazach czaszkowo-mózgowych. Stany po przebytej chorobie Heinego-Mediny. Stany po porażeniu mózgowym dziecięcym. Przewlekłe stany zapalne i pozapalne narządu rodnego. Stany po operacjach doszczętnych. Wczesne stany pooperacyjne po operacjach zachowawczych. Opóźnione dojrzewanie płciowe u kobiet. Niepłodność. Zaburzenia cyklu miesiączkowego.

INFORMACJE O MIEJSCOWOŚCI
Połczyn-Zdrój leży nad rzeką Wogrą, w pn. części Pojezierza Drawskiego, zwanej także „Szwajcarią Połczyńską”. Usytuowany jest w zacisznej kotlinie pośród różnorodnie ukształtowanych pasm morenowych, nadających okolicy charakter krajobrazu podgórskiego (różnice wysokości względnych sięgają 100 m). Zwarty kompleks leśny od pn., bogactwo jezior, mokradeł, cieków i położenie we wspomnianej kotlinie „śródgórskiej” wytwarzają łagodny, lokalnie specyficzny klimat.
Pierwsze wzmianki dotyczące Połczyna sięgają XIV w. i świadczą o jego słowiańskim rodowodzie. Prawa miejskie otrzymał Połczyn w XIV w. jako gród na szlaku handlowym znad morza do Wielkopolski. Dzieląc losy pomorskich ziem pogranicza polskiego przeszedł w 1657 r., na mocy traktatu welawsko-bydgoskiego pod panowanie Brandenburgii. W 1668 r. odkryto tu pierwsze wody mineralne i odtąd datuje się początek uzdrowiska. Jego rozwój nastąpił jednak dopiero na przełomie XIX i XX w. W czasie II wojny światowej w obecnym szpitalu uzdrowiskowym Borkowo znajdował się hitlerowski ośrodek „Lebensborn” – „hodowla” ludzi rasy nordyckiej. Otrzymawszy w 1966 r. status miejscowości uzdrowiskowej miasto zaczęło traktować funkcję uzdrowiskową jako główny wyznacznik rozwoju, a w 1969 r. zajęło nawet I miejsce w ogólnopolskim współzawodnictwie uzdrowisk.

Categories: Polska

Comments are closed.