Polska

Polanica-Zdrój

SZCZEGÓŁOWE WSKAZANIA LECZNICZE DLA DOROSŁYCH
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Choroby dróg żółciowych. Choroby pęcherzyka żółciowego. Przewlekłe zapalenie trzustki. Przewlekłe zapalenie wątroby. Choroby jelita grubego i jelita cienkiego. Stany po zapaleniu wsierdzia i mięśnia sercowego. Stany po operacjach serca i dużych naczyń krwionośnych. Choroba niedokrwienna serca. Stany po zawale serca. Nadciśnienie tętnicze w I i II okresie. Zmiany zwyrodnieniowe mięśnia sercowego. Zarostowe stwardnienie tętnic. Zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic. Choroba Raynauda. Choroby układu żylnego. Choroby układu chłonnego. Niedokrwistość z niedoboru żelaza. Niedokrwistość megaloblastyczna.

SZCZEGÓŁOWE WSKAZANIA LECZNICZE DLA DZIECI
Nabyte i wrodzone wady serca. Uszkodzenie serca po chorobach zakaźnych. Zaciskające zapalenie osierdzia.

INFORMACJE O MIEJSCOWOŚCI
Polanica-Zdrój leży w zach. części Kotliny Kłodzkiej, u stóp masywów Gór Stołowych i Bystrzyckich, nad oddzielającą je rzeką Bystrzycą Dusznicką. Zasłonięta od zach. zwartym kompleksem leśnym obu wym. pasm górskich, posiada klimat umiarkowany, bez większych kontrastów. Jest to sprzyjającym czynnikiem dla kuracjii uzdrowiskowej.
O Polanicy jako osadzie pierwsza wzmianka zawarta jest w księdze miejskiej Kłodzka z lat 1324-1424. W latach 1494-1779 Polanica była własnością klasztorów kłodzkich. W XVI w. powstały tu pierwsze urządzenia kąpielowe. Działalność uzdrowiskową znacznie ograniczyły wojny: 30-letnia (lata 1618-48) i śląskie (lata 1741-63).
Budowę bardziej nowoczesnych, chociaż drewnianych urządzeń uzdrowiskowych rozpoczął J. Grolms, właściciel źródeł leczniczych od 1827 r. Modernizacja dająca podstawę dzisiejszego stanu technicznego uzdrowiska nastąpiła w 2 połowie XIX i na początku XX w., zwłaszcza w latach 1904-06 kiedy to nawiercono kilka nowych źródeł i zbudowano Dom Zdrojowy. Od 1879 r. zaczęto stosować borowinę ze złóż odkrytych w pobliżu. Zarówno z I jak i z II wojny światowej Polanica wyszła bez zniszczeń.
W mieście nie ma uciążliwego dla środowiska naturalnego przemysłu. Są tu jedynie dwa oddziały produkcyjne huty szkła gospodarczego „Sudety” w Szczytnej, w tym jeden niewielki, lecz ważny jako prototypownia – Zakłady Szkła Artystycznego.
Przy ul. Wiejskiej trwa budowa nowoczesnego szpitala chirurgii plastycznej, który przejmie tradycje unikalnej placówki mieszczącej się dotąd w przestarzałym technicznie obiekcie przy ul. Kościelnej (dawny pensjonat jeziucki).
Coroczną atrakcją miejscowości są (w okresie letnim) międzynarodowe turnieje szachowe „O memoriał A. Rubinsteina”.

Tagi: Noclegi Polanica-Zdrój, Pensjonat Polanica, SPA Polanica

Categories: Polska

Comments are closed.