SZCZEGÓŁOWE WSKAZANIA LECZNICZE DLA DOROSŁYCH
Przewlekły nieżyt oskrzeli. Spastyczny nieżyt oskrzeli. Rozedma płuc. Zwłóknienie płuc bez objawów serca płucnego. Pylica płuc. Choroby przełyku. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Przewlekły nieżyt żołądka. Choroby dróg żółciowych. Zaburzenia czynnościowe pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

INFORMACJE O MIEJSCOWOŚCI
Muszyna leży w kotlinowatej niecce u ujścia Muszynki i Szczawnika do Popradu.
Wzmianki z XII w. mówią o istnieniu zamku, który w 1288 r. wraz z przyległą osadą miał przejść na własność biskupa krakowskiego Muskaty (skąd nazwa miasta). Miasto lokowane w 1364 r. było ośrodkiem tzw. „państwa muszyńskiego” należącego do biskupów krakowskich aż po czasy rozbiorów Polski. Pod koniec XVIII w. przywódca konfederatów barskich gen. Kazimierz Pułaski opublikował tu manifest do narodu.


W 1876 r. miato uzyskało połączenie kolejowe z Tarnowem, a w 1911 r. z Krynicą.
W 1930 r. powstały w Muszynie urządzenia uzdrowiskowe (łazienki na lewym brzegu Popradu), jednakże do II wojny światowej pozostawała ona w cieniu Krynicy.
Zdewastowane w czasie II wojny światowej uzdrowisko w pierwszych latach powojennych zastępczo stało się ośrodkiem letnich kolonii dziecięcych, a w latach 60—tych ożywiło swą działalność w zespole ze Złockiem.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE MIEJSCOWOŚCI
Kapliczki: św. Floriana i św. Jana Nepomucena. Obydwie z 1 połowy XIX w., w Rynku.
Kościół św. Józefa. Murowany, z 1679 r., odnowiony w 1805 r.; w ołtarzu głównym figury MB, św. Otylii i św. Jadwigi z 1470 r. Obok zabytkowa dzwonnica.
Muzeum Regionalne. W dawnej karczmie z XVII w.; zbiór skrzyni cechowych z XVIII w.
Ruiny zamku. Pozostałość budowli z 1301 r. zniszczonej w XV w., po odbudowie w XVII w. będącej siedzibą starosty „państwa muszyńskiego”.

TAGI: pokoje na wynajem muszyna, tanie noclegi muszyna, tanie pokoje muszyna

Categories: Polska

Comments are closed.