SZCZEGÓŁOWE WSKAZANIA LECZNICZE DLA DOROSŁYCH
Alergiczne nieżyty górnych dróg oddechowych. Dychawica oskrzelowa zewnątrzpochodna. Przewlekły nieżyt oskrzeli nieswoisty i alergiczny. Zwłóknienie płuc bez zespołu serca płucnego. Pylica płuc.

INFORMACJE O MIEJSCOWOŚCI
Wieś Łukęcin leży nad brzegiem Bałtyku, ok. 10 km na wschód od Dziwnowa. Większość zabudowy wkomponowana jest w las sosnowy. Wspaniała piaszczysta plaża uzupełnia walory naturalne miejscowości. Brak obiektów uznawanych za atrakcje turystyczne.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKOLIC MIĘDZYWODZIA, DZIWNÓWKA I ŁUKĘCINA
Dziwnów. Stara wieś rybacka na zachodnim krańcu Mierzei Dziwnowskiej, położona pomiędzy rozlewiskami odnogi odrzańskiej – Dziwny a Bałtykiem. Pierwsza wzmianka o miejscowości i rzece pochodzi z 1243 r. Po spadku znaczenia Dziwny jako szlaku żeglownego, dopiero w XIX w. następuje rozwój Dziwnowa w związku z założeniem tu w 1823 r. uzdrowiska. Od 1896 r. wydobywano tu solankę i borowinę, a także istniał zakład zdrojowy. Nowoczesny kościół z 1at 1976-78. Most zwodzony łączący wieś z wyspą Wolin. Pomnik ku czci poległych żołnierzy polskich.
Gostyniec. Dwa stare dęby: „Racibor” i „Przybysława” (imiona pomorskiej pary książęcej).
Gostyń. Zagroda zamknięta od ulicy szachulcowym budynkiem bramnym z XVIII w. Dom z 1777 r. Zabudowania gospodarcze z poł. XIX w. Stary dąb „Święty Jacek”.
Jezioro Liwia Łuża. Jezioro przybrzeżne objęte rezerwatem przyrody chroniącym naturalne lęgowiska dzikich łabędzi.
Lędzin. Ceglany wiatrak holenderski z XIX w.

Niechorze - klif

Niechorze – klif

Niechorze. Kąpielisko i wczasowisko nadmorskie o tradycjach sięgających 1860 r. Zagrody z XVIII i XIX w. Kaplica rybacka z pocz. XX w. Latarnia morska z 1866 r., odbudowana w 1948 r. ze zniszczeń wojennych.
Pobierowo. Kąpielisko morskie powstałe w 1906 r., obecnie znany ośrodek wczasów rodzinnych. Wspaniała piaszczysta plaża.
Pogorzelica. Kąpielisko morskie na wschód od ujścia Liwki (tj. wypływu Jeziora Liwia Łuża). Piękna plaża piaszczysta. Na wałach wydmowych stanowisko chronionej rośliny – mikołajka nadmorskiego.
Pustkowo. Kąpielisko morskie wśród sosnowego lasu. Piaszczysta plaża, dość płytkie przybrzeże.
Rewal. Duża wieś rybacko-rolnicza, od 1838 r. nabierająca także znaczenia jako kąpielisko morskie (na przeł. XIX i XX w. stosowano tu ciepłe kąpiele w wodzie morskiej). Nowoczesny kościół z 1at 1976-77 na miejscu dużej kapliczki rybackiej.
Skalno. Stożkowe grodzisko średniowieczne.
Strzeżewo. Wrzecionowate grodzisko średniowieczne.
Świerzno. Kościół z 1681 r. Szachulcowy zespół podworski z 1 połowy XVIII w. Obok park francuski z XVIII w. ze starymi dębami.
Trzęsacz. Ruiny kościoła niszczonego sukcesywnie przez morze – atrakcja na skalę europejską. Ok. 1750 r. znajdował się on 58 m od brzegu, ok. 1820 r. już 13 m (wtedy to przeniesiono najcenniejsze elementy wyposażenia wewnętrznego do katedry w Kamieniu Pomorskim). W 1885 r. kościół zamknięto, a w 1901 r. obsunęła się do morza część ściany pn. Obecnie zachowany tylko fragment ściany południowej. Obok kościoła tablica oznaczająca południk 15° dł. geogr. wsch. Nieopodal tzw. „Wyklęte Jesiony”. We wsi dwór z XIX w. oraz park z XVIII w.

Categories: Polska

Comments are closed.