ATRAKCJE TURYSTYCZNE MIEJSCOWOŚCI
Akademia Rycerska. Budowla z XVII w., obecnie sala sportowa.
Baszta Prochowa. Gotycka budowla z XIV-XV w., pozostałość średniowiecznych murów miejskich, obecnie obiekt PTTK.
Fortyfikacje z XVIII-XIX w.: Fort Ujście z 1772 r., obecnie latarnia morska. Fort Wilczy z XVIII w., obecnie amfiteatr. Reduta Morast z XVIII w., obecnie przytań wodniacka. Reduta Solna z 1832 r., obecnie Harcerski Klub Morski. Szaniec Kamienny z 1832 r.
Kamieniczka przy ul. Gierczak. Gotycki budynek z XV-XVIII w., obecnie siedziba Muzeum Oręża Polskiego.
Kościół NMP. Pięcionawowa bazylika z początku XIV w., wielokrotnie niszczona; wartościowy wystrój wnętrza, m.in. chrzcielnica z 1335 r., gotycki świecznik, 3 tryptyki średniowieczne.
Pomnik Zaślubin z Morzem. Odsłonięty w 1963 r. dla upamiętnienia powrotu Pomorza Zachodniego i wybrzeża Bałtyku do Macierzy.
Pomnik Żołnierza-Sanitariuszki. Odsłonięty w 1980 r.
Ratusz. Neogotycki z 1838 r., zbudowany wg projektu K.F. Schinkla na XIV—wiecznych piwnicach, obecnie Kołobrzeski Ośrodek Kultury.

Kołobrzeg - Plaża

Kołobrzeg – Plaża i Molo

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKOLIC DŹWIRZYNA I KOŁOBRZEGU
Budzistowo. Wieś nad rzeką Parsętą, d. słowiański gród starego Kołobrzegu, zdobyty przez Bolesława Krzywoustego. Pierwsza siedziba polskiego biskupstwa pomorskiego, założonego w 1000 r. Kaplica św. Jana Chrzciciela z 1222 r. — najstarszy zabytek architektury dawnego województwa koszalińskiego — gotycka z romańskim portalem, wielokrotnie przebudowywana. Grodzisko wczesnośredniowieczne (pow. 25 ha) położone w miejscu dawnej przeprawy przez rzekę. Dwa dwory zabytkowe. Stała wystawa archeologiczna „Pradzieje Ziemi Kołobrzeskiej”.
Czernin. Kościół gotycki z XIV-XV w., częściowo rozbudowany w XVIII-XIX w.; gotyckie rzeźby z pocz. XVI w.
Dygowo. Wieś gminna. Kościół neogotycki z wieżą z końca XIX w. Ruina wiatraka. Dom szachulcowy z XVIII-XIX w. (Dom Łoputy).
Jezioro Resko Przymorskie. Jezioro lagunowe o pow. 5.77 km2 i maksymalnej głębokości 2.5 m, oddzielone od Bałtyku wąską mierzeją o szer. 300 m.
Mrzeżyno. Osada rybacka i letniskowa u ujścia Regi do Bałtyku, założona ok. 1540 r. Jedno z najstarszych i największych kąpielisk na wybrzeżu zachodnim (pierwsi letnicy już w 1806 r., od 1840 r. kąpielisko morskie). W średniowieczu był tu port zwany Regoujściem, zniszczony przez sztorm w połowie XV w. (obecne ujście Regi zostało przekopane w 1456 r). Kościół neoromański z przełomu XIX i XX w. Chata z XVIII w. Pomnik „Zaślubin z morzem”.
Roby. Kościół gotycki z XV w. z drewnianą wieżą o barokowym hełmie; wyposażenie wnętrza z XVII-XVIII w.
Sarbia. Kościół gotycki z XV w.; wieża i jedna z kaplic z 1885 r.
Stramnica. Zagrody z XIX-XX w.
Trzebusz. Wieś owalnica. Kościół gotycki z XV w. z drewnianą wieżą z XVIII w.; późnorenesansowa empora organowa. Zagrody typu gryfickiego, drewniane i szachulcowe.
Ustronie Morskie. Wieś gminna, popularne kąpielisko morskie, położone 13 km na wschód od Kołobrzegu. Zabytkowy kościół. Domy rybackie z XVIII w., gł. szachulcowe z wypełnieniem ceglanym; dwuspadowe dachy z naczółkami, kryte strzechą. Park utworzony z części lasu na wschodnim skraju miejscowości.
Zieleniewo. Wieś podmiejska, dawniej związana z grodem w Budzistowie. Cmentarz ok. 1000 żołnierzy polskich i radzieckich poległych podczas walk o Kołobrzeg w marcu 1945 r. oraz pomnik poległej pod Kołobrzegiem ppor. E. Gierczak.

Categories: Polska

Comments are closed.