SZCZEGÓŁOWE WSKAZANIA LECZNICZE DLA DOROSŁYCH
Alergiczny nieżyt górnych dróg oddechowych i zatok bocznych nosa. Przewlekły nieżyt oskrzeli. Dychawica oskrzelowa. Marskość płuc bez objawów serca płucnego. Pylica płuc. Choroba niedokrwienna serca w II grupie wydolności. Nadciśnienie tętnicze w I i II okresie. Stany po zawale serca. Reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów. Pozastawowe choroby reumatyczne. Stany pourazowe kości i stawów. Wrodzone wady narządu ruchu zmniejszające się pod wpływem leczenia. Wady postawy. Skrzywienie kręgosłupa.

INFORMACJE O MIEJSCOWOŚCI
Jurata leży na Półwyspie Helskim, 21 km od Władysławowa i 13 km od Helu. Pierwotnie niewielka osada rybacka – stała się w okresie międzywojennym znanym kąpieliskiem, zwłaszcza od chwili wybudowania w 1922 r. linii kolejowej wzdłuż półwyspu.
Usytuowana w lesie sosnowym posiada dwie plaże: nadmorską i zatokową, co w połączeniu z korzystnym klimatem daje doskonałe warunki do wypoczynku i odzyskiwania sił.
Jurata leży w obrębie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i jest obecnie częścią Jastarni.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKOLIC JASTARNI I JURATY
Gdańsk – Gdynia – Sopot („Trójmiasto”). Kompleks urbanistyczny trzech miast o niezwykle dużym bogactwie obiektów zainteresowania turystycznego, nie tylko o tematyce morskiej.
Hel. Miasto, ok. 5 000 mieszk. Lokowane w 1378 r., ob. port żeglugowy i rybacki, kąpielisko i ośrodek turystyczna-wypoczynkowy. W czasie II wojny światowej bohatersko broniony przez załogę polską aż do 2 X 1939 r. Stare domy rybackie. Latarnia morska wys. 41.5 m. Pomnik obrońców Helu. Pomnik S. Żeromskiego. Muzeum Rybołówstwa. Resztki fortyfikacji z II wojny światowej.
Jastrzębia Góra. Część Władysławowa, kąpielisko i ośrodek wczasowy nad wysokim (do 33 m) i stale niszczonym brzegiem morskim (klifem).
Mechowo k/Pucka. Malownicza grota w naniesionej przez lodowiec formacji piaskowcowej. Rezerwat przyrodniczy „Darzlubskie Buki”.
Półwysep Helski (Mierzeja Helska). Piaszczysta kosa długości 34 km, szerokości 200-3 000 m, prawie w całości porośnięta lasem sosnowym. Atrakcyjny krajobrazowo przejazd koleją lub szosą. Od strony pełnego morza i częściowo od strony Zatoki Puckiej ciąg pięknych plaż piaszczystych i wydm.
Puck. Miasto, ok. 12 000 mieszk. Dawny gród kasztelański o początkach sięgających XIII w. Port rybacki i żeglarski. Kościół gotycki z XIII-XIV w. Dawny szpital z 1720 r., obecnie muzeum. Domy z XVII-XIX w. w rynku i strefie przyległej. Głazy „12 Apostołów” nad brzegiem zatoki. Pomnik ku czci 200 więźniów Stutthofu zamordowanych w 1945 r. Pomnik dziejów Pucka.
Rozewie. Przylądek, najbardziej na pn. wysunięty skrawek Polski (54°50′ szer. geogr. pn.). W pobliżu udostępniona do zwiedzania latarnia morska; wewnątrz ekspozycja poświęcona jej dziejom (tu m.in. S. Żeromski pisał „Wiatr od morza”).
Swarzewo. Kościół z 1880 r.; cenna figura MB z XV w., (Madonna Rybaków), koronowana w 1937 r.
Władysławowo. Miasto, ok. 12 000 mieszk. Pierwotnie wymieniane w 1284 r. jako osada Wielka Wieś. Obecna nazwa nadana na cześć króla Władysława IV, który budował tu port. Obecnie port rybacki zbudowany w okresie międzywojennym. Przystań żeglugowa. Nowoczesny Dom Rybaka. Współczesny kościół o oryginalnej architekturze.

TAGI: Jurata noclegi, Jurata apartamenty

Categories: Polska

Comments are closed.