Polska

Goczałkowice-Zdrój

SZCZEGÓŁOWE WSKAZANIA LECZNICZE DLA DOROSŁYCH
Zzsk. Choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa. Gościec mięśniowo-ścięgnisty. Dna moczanowa. Zespół rwy kulszowej i ramiennej. Neuralgie. Stany pooperacyjne na tarczkach międzykręgowych. Przewlekłe nieżyty oskrzeli. Rozedma płuc. Pylica płuc.

INFORMACJE O MIEJSCOWOŚCI
Goczałkowice-Zdrój, dawniej wieś uzdrowiskowa, od 1975 r. część miasta Pszczyny, leżą na zach. obrzeżu Kotliny Oświęcimskiej, w dolinie górnej Wisły, w bezpośrednim sąsiedztwie dużego zbiornika sztucznego na Wiśle – Jeziora Goczałkowickiego. Doskonałej jakości solanki jodowo-bromowe i złoża borowiny oraz atrakcyjne tereny rekreacyjne pn. brzegu Jeziora Goczałkowickiego, Jeziora Łąka oraz pobliskich lasów są podstawą walorów uzdrowiskowych miejscowości.


Dzieje Goczałkowic sięgają przeł. XIV i XV w. Działalność uzdrowiskowa zaczęła się w 1856 r., kiedy to w trakcie poszukiwań węgla kamiennego i soli natrafiono na bogate złoża solanki jodowo-bromowej i zbudowano zakład leczniczo-kąpielowy. Nieco później pobudowano pawilony sanatoryjne. Do 1932 r. urządzenia uzdrowiskowe były własnością prywatną. Krótko potem, po połączeniu Goczałkowic Dolnych z Górnymi nadano tak powstałej miejscowości urzędowy status uzdrowiska.
W okresie II wojny światowej urządzenia lecznicze i budynki uzdrowiskowe uległy poważnej dewastacji, nastąpił też stopniowy zanik złóż solanki. Po wojnie przystąpiono niezwłocznie do odbudowy i modernizacji uzdrowiska poszukując także nowych źródeł solanki oraz stosując najnowocześniejsze metody leczenia schorzeń.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE MIEJSCOWOŚCI
Kaplica św. Anny. Neogotycka z 1882 r.; pozostałości wyposażenia z poprzedniego drewnianego kościółka.
Kościół św. Jerzego. Z 1910 r.
Molo.
Pomnik 1 000-lecia Państwa Polskiego.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKOLIC GOCZAŁKOWIC-ZDROJU
Bestwina. Kościół z 1577 r., przebudowany w XVIII w.; nagrobek wojewody krakowskiego Jana Myszkowskiego i jego żony. Pałac późnoklasycystyczny z XIX w.
Czechowice. Jedna z głównych części składowych powstałego w 1951 r. miasta Czechowice-Dziedzice, liczącego obecnie ok. 35 000 mieszk. Znane przede wszystkim z obiektów przemysłowych takich jak: rafineria ropy naftowej, walcownia blach cynkowych, fabryka zapałek oraz jako ważny węzeł kolejowy. Pałac Kotulińskich z
XVIII w., rokokowy, obecnie szkoła. Obok zabytkowy park. Kościół barokowy z 1729 r.
Ćwiklice. Część Pszczyny. Kościół drewniany z k. XVI w.

Categories: Polska

Comments are closed.