Polska

Duszniki-Zdrój

SZCZEGÓŁOWE WSKAZANIA LECZNICZE DLA DOROSŁYCH
Choroby przełyku. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Nieżyty żołądka. Choroby dróg żółciowych. Choroby trzustki. Zaburzenia czynnościowe dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Dychawica oskrzelowa. Nieżyty oskrzeli. Rozstrzenie oskrzeli. Rozedma płuc. Pylica płuc. Przebyte stany zapalne narządu rodnego. Zaburzenia dojrzewania płciowego. Zaburzenia wieku przekwitania. Zaburzenia miesiączkowania. Niepłodność.

INFORMACJE O MIEJSCOWOŚCI
Duszniki-Zdrój są miastem leżącym w Sudetach Środkowych, w charakterystycznym obniżeniu otoczonym przez Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie i Góry Stołowe oraz Wzgórza Lewińskie, odwadnianym przez Bystrzycę Dusznicką (lewy dopływ Nysy Kłodzkiej), w zach. części Ziemi Kłodzkiej i w bezpośredniej bliskości granicy państwowej z Czechami. Uzdrowiskowa część miejscowości wciśnięta w zwężający się fragment doliny Bystrzycy Dusznickiej leży w odległości ok. 1.5 km na pd.-zach. od centrum, prawie całkowicie otoczona zwartymi kompleksami leśnymi. To bliskie sąsiedztwo powierzchni leśnych dodatnio wpływa na właściwości charakterystycznego, bodźcowego klimatu lokalnego i jest podstawą istnienia doskonałych terenów spacerowych.


Miasto powstałe we wczesnym średniowieczu (data lokacji nieznana, ok. połowy XIV w. wzmiankowane jako „oppidum Reinhardi”) było w XIV-XVII w. niewielkim ośrodkiem wytopu żelaza z miejscowych rud darmowych a w XVI-XVIII w. ośrodkiem sukiennictwa. Od XVI w. aż po 1906 r. Duszniki znane były z unikalnej produkcji papieru czerpanego (tzw. „wiecznotrwałego”) wznowionej następnie w 1971 r. w warunkach muzealnych. Wiele zawdzięczały też położeniu na ważnym szlaku handlowym ze Śląska do Czech.
Od XVI w. pojawiały się wzmianki o leczniczym wykorzystywaniu miejscowych wód mineralnych. Obszerniej pisze o tym dziejopis kłodzki G. Aelurius w swej kronice z 1621 r. pt. „Glaciographia”. W 1748 r. H. Berg dokonał pierwszej naukowej analizy wód dusznickich. Od k. XVIII w. Duszniki stały się jednym z najmodniejszych uzdrowisk śląskich licznie odwiedzanym także przez Polaków; m.in. w sierpniu 1826 r. przebywał tu na kuracji z matką i siostrami F. Chopin dając dwa koncerty dobroczynne na rzecz sierot.
W 1844 r. prawie całe miasto uległo wielkiemu pożarowi. W 2 połowie XIX w. nastąpił zasadniczy rozwój i modernizacja uzdrowiska. Duszniki stały się też uczęszczanym zimowiskiem. W 1902 r. doprowadzono tu kolej z Kłodzka, którą w 1905 r. przedłużono do Kudowy.
Po II wojnie światowej, z której Duszniki wyszły bez zniszczeń, miejscowe uzdrowisko stało się jednym z najważniejszych w Polsce.
W mieście znajdują się niekłopotliwe dla środowiska naturalnego duże Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Polmo”. Rozbudowane w latach 70—tych z niewielkiej fabryczki, zyskały miano: krajowego monopolisty produkcji wycieraczek samochodowych. Bliskim sąsiadem zakładów jest szlifiernia kryształów. W części uzdrowiskowej znajduje się zakład uzyskiwania wolnego dwutlenku węgla z wód mineralnych.
Na pamiątkę pobytu F. Chopina, od 1946 r. corocznie w sierpniu odbywają się w Dusznikach muzyczne Festiwale Chopinowskie goszczące często pianistów światowej
sławy.
Niezależnie od pełnienia funkcji uzdrowiska Duszniki są znacznym wczasowiskiem i ośrodkiem turystycznym.

Categories: Polska

Comments are closed.