Piechowice. Miasto, ok. 7 400 mieszk. Zakłady silników elektrycznych „Karelma”. Przy ul. Żymierskiego, Boya i Sikorskiego stare chaty przysłupowe. Koło nadleśnictwa 700-letni, dwupienny cis o obw. 2.4 m.
Podgórzyn Dolny. Kościół z 1792 r.; chrzcielnica kamienna z 1486 r. (przeniesiona z kościoła w Sobieszowie). Stare chaty sudeckie z XVIII-XIX w. Na pn. krańcu wsi duży zespół stawów rybnych o tradycjach sięgających wczesnego średniowiecza. Droga do Cieplic wysadzana starymi dębami o obw. do 4.5 m.
Proszowa. Późnogotycki kościół z pocz. XVI w. Stare chaty przysłupowe i szachulcowe.
Przecznica – Stare chaty z XVIII-XIX w.
Przesieka. Wieś zwana tuż po zakończeniu II wojny światowej Matejkowice (dla upamiętnienia odnalezienia tu zrabowanych przez Niemców obrazów J. Matejki). Stare chaty z XIX w. W centrum wsi oryginalna skałka tzw. Kamień Waloński.
Rybnica. Gotycki kościół z XV w., przebudowany w XIX W.; gotyckie portale i sakramentarium, wyposażenie barokowe. Ruiny gotyckiego zamku z XVI w.


Siedlęcin. Kościół z XV-XVI w. (dwa portale), przebudowany w XVII-XVIII w. Barokowy poewangelicki kościół z lat 1780-82 z emporami. Gotycka kamienna wieża mieszkalna z pocz. XIV w., nadbudowana w XV W.; w sali na II p. najstarsze w Polsce (XIV w.) freski o tematyce świeckiej. Na dziedzińcu zabytkowa lipa.
Sobieszów. Część Jeleniej Góry. Siedziba dyrekcji i muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego. Główny punkt wypadowy na zamek Chojnik. Późnobarokowy kościół św. Marcina z lat 1778-82; gotycka dzwonnica, wyposażenie rokokowe. Barokowy kościół Najśw. Serca PJ z 1747 r. Barokowy pałac z lat 1705-12 z zabudowaniami gospodarczymi z XVIII-XIX w. Obok zabytkowy park. Liczne domy mieszkalne z XIX w.
Szklarska Poręba. Miasto, ok. 8 200 mieszk., popularny ośrodek turystyczny. Dwa kościoły barokowe z połowy XVIII w. Kościół cmentarny z połowy XVII w., przebudowany na neogotycki w 1 połowie XIX w. Przy ul. 11 Listopada dom braci Gerharta i Karola Hauptmannów – wybitnych pisarzy niemieckich. Przy ul. Matejki 12 dom w którym tworzył i zmarł w 1970 r. wybitny malarz polski pochodzenia czeskiego – Vlastimil Hofman; wewnątrz zbiór obrazów artysty. Udostępniona do zwiedzania huta szkła kryształowego Julia; przy hucie muzeum. W d. elektrowni wodnej na Kamiennej Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej. Dwuodcinkowy wyciąg krzesełkowy na Szrenicę.
Szrenica. Ważny szczyt w gł. paśmie Karkonoszy (1362 m) pokryty granitowym gołoborzem i skałkami (m.in. Końskie Łby). Na szczycie pozostające w wieloletnim remoncie schronisko, obserwatorium meteorologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego i górna stacja dwuodcinkowego wyciągu krzesełkowego ze Szklarskiej Poręby (dł. 3023 m), zbudowanego w latach 1960-62.
Śnieżne Kotły. Malownicze kotły polodowcowe – Duży i Mały – o pionowym wykształceniu ścian skalnych, objęte rezerwatem; w kotle Małym bazaltowa żyła z roślinnością endemiczną; nad kotłami b. schronisko turystyczne (ob. stacja przekaźnikowa TV).
Wodospad Kamieńczyka. Kaskadowy, najwyższy w Sudetach polskich (27 m) wodospad opadający w wąski jar o pionowych ścianach.
Wodospad Podgórnej. Kaskadowy wodospad o wys. ok. 10 m.
Wodospad Szklarki. Niewysoki (13 m) lecz bardzo malowniczy wodospad o charakterystycznym układzie strug wodnych; znajdujące się obok małe schronisko Kochanowka czerpie energię elektryczną z turbiny napędzanej wodami wodospadu
Zakręt Śmierci. Popularny, ostatnio nieco przysłonięty rosnącymi drzewami punkt widokowy na Karkonosze, znajdujący się na bardzo ostrym łuku szosy do Świeradowa-Zdroju, okrążającym grupę wysokich skał.

Categories: Polska

Comments are closed.