ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKOLIC CIEPLIC
Barcinek. Późnogotycki kościół z 1517 r., przebudowany na przeł. XVII i XVIII w.; kamienne nagrobki rycerskie. Barokowa oficyna dworska z 1772 r.; kamienny kartusz herbowy.
Chojnik. Ruiny zamku zbudowanego przez piastowskiego księcia Bolka II świdnicko-jaworskiego w latach 1353-64 na miejscu dawnego zameczku myśliwskiego (w stanie ruiny od 1675 r. po uderzeniu pioruna); po śmierci księcia pierwsze gniazdo rodowe rodziny Schaffgotschów, jednej z najbogatszych i najznaczniejszych na Dolnym Śląsku; z baszty głównej znakomita panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej wraz z otaczającymi ją pozostałymi pasmami górskimi, na dziedzińcu duży kamienny pręgierz. Część obiektu zajęta przez schronisko PTTK.
Czarny Kocioł (Jagniątkowski). Objęty rezerwatem, największy kocioł polodowcowy polskich Karkonoszy.
Gierczyn. Kościół z 1604 r.; kamienna renesansowa chrzcielnica z 1557 r., barokowy ołtarz główny, rokokowa ambona z XVIII w. Późnobarokowy poewangelicki kościół z 2 połowy XVIII w. z emporami. W okolicy Wsi ślady średniowiecznej i późniejszej eksploatacji kruszców (sztolnie, hałdy).
Grudza. Kościół z XV w., rozbudowany na barokowy; kamienna chrzcielnica z XVII w., rokokowy ołtarz główny i ambona.


Hala Szrenicka. Rozległa górska polana przy górnej granicy lasu (ok. 1 200 m). Na polanie schronisko PTTK „Na Hali Szrenickiej”; ośrodek sportów zimowych.
Jagniątków. Część Piechowic. W Jagniątkowie Górnym willa wybitnego pisarza niemieckiego Gerharta Hauptmanna (laureat nagrody Nobla w 1912 r.), w której dłuższy czas mieszkał i zmarł w 1946 r., obecnie dom wczasów dziecięcych (w planach muzeum biograficzne G. Hauptmanna). Stare chaty z XIX w.
Jakuszyce. Część Szklarskiej Poręby. Drogowe przejście graniczne do Czech, ośrodek narciarski (coroczny Bieg Piastów).
Jezioro Modre. Zaporowe jezioro na Bobrze w malowniczym fragmencie przełomu rzeki.
Jezioro Wrzcszczyńskie. Malowniczo położone w przełomie Bobru jezioro zaporowe z elektrownią z lat 1926-27.
Kamienica Mała. Gotycki kościół z końca XV w. (portal), przebudowany w XVII i w XIX w.; wyposażenie renesansowo-barokowe.
Kopaniec. Późnogotycki kościół z pocz. XV w:, przebudowany w XVIII w.; sklepienie gwiaździste nad prezbiterium, ołtarz główny z pocz. XVIII w. Na cmentarzu barokowa kaplica grobowa z 1768 r. Ruiny barokowego pałacu otoczone zabytkowym parkiem.
Michałowice. Część Piechowic. Przy dolnej drodze do DW Ustronie pomnikowy dąb o obw. 3.3 m. Stare chaty z XIX w.
Nowa Kamienica. Późnogotycki kościół z ok. 1500 r., przebudowany w XVIII w.; wewnątrz gotyckie sakramentarium i chrzcielnica z 1649 r.
Pakoszów. Barokowy pałac z ok. 1730 r.; kamienny portal i krużganki, dekoracja stiukowa na stropach, niderlandzkie kafelki w łazience.
Piastów. Część Piechowic. Późnogotycki kościół z pocz. XVI w., przebudowany w XVIII w. Barokowy kościół poewangelicki z XVIII w. Stare chaty zrębowe i przysłupowe.

Categories: Polska

Comments are closed.