ATRAKCJE TURYSTYCZNE MIEJSCOWOŚCI
Dawny pałac Schaffgotschów. Duży, klasycystyczny gmach z lat 1784-88, ob. filia Politechniki Wrocławskiej; na fasadzie m.in. kartusze herbowe z orłami piastowskimi, wewnątrz zachowane elementy d. wystroju (np. Sala Balowa).
Długi Dom. D. dom zdrojowy cystersów z 1546 r., przebudowany pod k. XVII w. połączony krytym gankiem z jednym ze źródeł; ob. Zakład Przyrodoleczniczy.
Głaz pamiątkowy. Upamiętniający spotkanie na kuracji w Cieplicach W. Pola i K. Ujejskiego z czeskim przyrodnikiem, wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego – J.E. Purkyne.
Klasztor. pocysterski. Z końcem XVI w., tworzący z kościołem św. Jana Chrzciciela zespół, przebudowany w latach 1679-84 i po pożarze w 1711 r.; ob. zajęty przez oo. pijarów i częściowo przez biura uzdrowiska; wewnątrz m.in. malowidła dotyczące osoby św. Jadwigi śląskiej, rodowodu Piastów śląskich i rodziny Schaffgotschów. Przy klasztorze kamienna brama ogrodowa z rzeźbiarską sceną Adoracji Najśw. Sakramentu z 1781 r.
Kościół ewangelicki. Z lat 1774-79.


Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela. Pocysterski, barokowy z lat 1712-14; w ołtarzu głównym obraz M. Wilimanna „Wniebowzięcie NMP” z 1687 r., na fasadzie zewnętrznej polskie nagrobki z XIX w. Na dziedzińcu przykościelnym figura św. Floriana z 1713 r., wolno stojąca dzwonnica z lat 1709-10, mur z 16 renesansowymi nagrobkami kamiennymi z Radomierza (rodziny Schaffgotschów); na dziedzińcu pn. figura Św. Trójcy z 1724 r. z tablicą fundacyjną położonego obok klasztoru.
Pałac barokowy. Z 1730 r., ob sanatorium Stoczniowiec.
Park Norweski. Założony w 1906 r., ograniczony od pd. tamą przeciwpowodziową, z której rozpościera się piękna panorama Karkonoszy. Na terenie parku m.in. tzw. Pawilon Norweski – drewniany budynek w stylu skandynawskim, ob. siedziba Muzeum Przyrodniczego poświęconego ptakom.
Park Zdrojowy. Założony w 1748 r. jako park geometryczny (francuski), po 1819 r. przerobiony na krajobrazowy (angielski). Na jego terenie m. in. empirowy Teatr Zdrojowy z 1836 r. i dawna galeria z lat 1798-1800 (obecnie Dom Kultury).
Pomnik Martyrologii i Chwały Oręża Polskiego. Usymbolizowana na dwa miecze grunwaldzkie oryginalna drewniana kompozycja rzeźbiarska M.K. Szymanika i jego
uczniów z cieplickiej Szkoły Rzemiosł Artystycznych, wykonana w 1967 r.
Statua św. Jana Nepomucena. Barokowa, z 1712 r.

Categories: Polska

Comments are closed.