INFORMACJE O MIEJSCOWOŚCI
Ciechocinek leży w Kotlinie Toruńskiej, w szerokiej pradolinie Wisły, na jej lewym, niższym brzegu.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XVIII w. Początki uzdrowiska sięgają natomiast I połowy XIX w., kiedy to dzięki staraniom S. Staszica i F.K. Druckiego­Lubeckiego odkryto bogate źródła solanki i od 1836 r. zaczęto ją wykorzystywać do celów leczniczych. W latach 1824-33 i 1859 wybudowano istniejące do dziś – jedne z wybitniejszych w Europie – tężnie. W 1830 r. zbudowano warzelnię soli a w 1849 r. klasycystyczne łazienki.
Do rozwoju uzdrowiska przyczyniło się znacznie doprowadzenie w 1867 r. kolei z Aleksandrowa Kujawskiego. Prawa miejskie uzyskał Ciechocinek w 1919 r.
W okresie międzywojennym odwiercono pierwszą solankę ciepliczą (+35°C) i zbudowano basen termalno-solankowy.
Obecnie Ciechocinek jest jednym z największych i najpopularniejszych uzdrowisk polskich.

ciechocinek-3

ATRAKCJE TURYSTYCZNE MIEJSCOWOŚCI
Cmentarz. M.in. wspólna mogiła 20 rannych żołnierzy Armii „Pomorze” zamordowanych wraz z pielęgniarką w 1939 r. przez hitlerowców.
Grzyb (Zródło nr 11). Charakterystycznej konstrukcji ujęcie wód solankowych na odwiercie z 1911 r., pełniące m.in. funkcję inhalatorium na wolnym powietrzu. Popularny punkt orientacyjny i węzeł szlaków turystycznych.
Kościół św. Piotra i Pawła. Neogotycki z lat 1874-84, zbudowany wg projektu E. Ciechockiego; wewnątrz barwna współczesna polichromia i witraże z lat 1965-66.
Park Zdrojowy. Założony w 1875 r. wg projektu F. Szaniora w stylu krajobrazowym. Liczne gatunki drzew i krzewów, także egzotycznych (m.in. miłorząb dwuklapowy, korkowiec). W centrum drewniany pawilon z 1880 r. mieszczący Pijalnię Wód Mineralnych.
Rezerwat roślin słonolubnych. Powierzchnia 1.88 ha. Z roślin m.in. soliród zielny, mlecznik nadmorski, świbka morska, aster solny. Teren rezerwatu ogrodzony (nie ma wstępu).
Teatr Letni. Dawny teatr uzdrowiskowy z XIX w.
Tężnie. Wyjątkowy zabytek polskiej myśli technicznej na skalę europejską. Zbudowane z inicjatywy S. Staszica wg projektu J. Graffa w latach 1824-33 (Tężnia II i III) oraz w 1859 r. (Tężnia I). Pełnią rolę urządzeń zwiększających stężenie solanki oraz inhalatoriów na wolnym powietrzu.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKOLIC CIECHOCINKA
Aleksandrów Kujawski. Miasto, ok. 12 000 mieszk. D. Trojanowo, ob. nazwa nadana w związku z wizytą cara Aleksandra II w XIX w. Niegdyś rosyjska komora celna przy granicy zaborczej z Prusami (od 1862 r. linia kolejowa Warszawa – Bydgoszcz). Duży dworzec kolejowy z XIX w., miejsce spotkania cara Aleksandra II z cesarzem niemieckim Wilhelmem I w 1879 r. Kościół neogotycki z przełomu XIX i XX w.; ołtarz z XVIII w. Zabytkowy pałacyk, obecnie Zespół Szkół Ogrodniczych. Obok park ze starodrzewem.
Nieszawa. Miasto, ok. 2 000 mieszk. Lokowane wtórnie w 1460 r. za króla Kazimierza Jagiellończyka było w średniowieczu ważnym ośrodkiem handlu zbożem i drzewem („spichlerz Kujaw”). W 1867 r. urodził się tu malarz i architekt S. Nowakowski. Zabytkowy zespoł urbanistyczny rynku. Koscioł i klasztor franciszkanów z XVII w. Kościół św. Jadwigi z XV-XVI w. Ratusz klasycystyczny z 1821 r. Młyny wodne z XIX w. Plebania z 1849 r. Muzeum biograficzne S. Noakowskiego.
Raciążek. W latach 1317-1867 miasto, obecnie wieś. Ruiny gotyckiego zamku z przełomu XIV i XV w.; miejsce dwu – krotnych układów polsko-krzyżackich oraz spotkania w 1410 r. króla Władysława Jagiełły z mistrzem krzyżackim Henrykiem von Plauen. Kościół renesansowy z lat 1597-1612; w ołtarzu głównym obraz „Ukrzyżowanie” z 1592 r.; stalle z 1630 r.
Służewo. Wieś położona 5 km na pd.-zach od Ciechocinka, w latach 1458-1867 miasto. Kościół gotycko-renesansowy z 1560 r.; wystrój wnętrza secesyjny z końca XIX w.; późnogotyckie drzwi do zakrystii. Park popałacowy (d. pałac Wodzińskich rozebrany w 1945 r.; związany z osobą młodzieńczej miłości F. Chopina – Maryli Wodzińskiej). Domy z 1 połowy XIX w.

Categories: Polska

Comments are closed.